اهرم قرار دادن و تسهیل کردن

اهرم قرار دادن و تسهیل کردن

در این نوشته دو عبارت پرکاربرد در فضای اجرای پروژه رو بررسی می کنیم.

کلمه ی Leverage به صورت “قدرت اقدام موثر” تعریف شده ولی معنای جدید آن “استفاده از نتیجه ی کار بقیه” است. این کار میتونه از فرد دیگه، پروژه ی دیگه و یا حتا شرکت دیگه ای آمده باشه. این حرکت خوب است ولی وقتی که این نتیجه به راحتی به پروژه، فرهنگ و مشتری شما بخورد. اما اگر دقیقن مناسب شما نبود باید یا اصلاحش کنید یا حذفش کنید. انتظار ضمنی در این موارد این است که استفاده کردن از کار بقیه باید کامل، بدون نیاز به تلاش و رایگان باشد. البته این انتظار بیشتر به کپی/پیست متداول نزدیکه. در leverage کردن شما تجربه ی بقیه رو اهرم قرار میدید و نه اینکه راهکار بقیه رو نقطه به نقطه کپی کنید.

می‌رسیم به کلمه دوم یعنی Facilitate یا تسهیل کردن و یا همون ساده تر کردن. وقتی از کسی می خواهند کاری رو تسهیل کنه یعنی کار طبق زمان پیش نرفته یا در حد انتظار نبوده است. نکته اینجاست که باید مطمئن شد درخواست تسهیل کردن با زمان و منابع کافی میاد. اگه ساده سازی با الزامات، دانش و ابزارهای مورد انتظار همراه نباشه حتمن فرد به مشکل بر می خوره. پس ساده کردن رو نمیشه ساده گرفت و یا سریع و مجانی انجامش داد.

عبور از معنای لغتی کلمه‌ها در فضای اجرایی و آگاهی از مفهوم اصلی آنها یکی از اهداف این چند نوشته بود. نگاهی به لیست این کلمات کنیم: فکر کردن خارج از چارچوب، مدیریت فضای سفید، One-off، اهرم قرار دادن و تسهیل کردن.

بعدن با تعداد دیگه‌ای از اصطلاحات مدیریت پروژه این بحث رو ادامه میدم.

در باب تفاوت مدیریت پروژه و برنامه
تغییر قالب تاریخ در نرم افزار مایکروسافت پراجکت

نوشته‌های مرتبط

خارج از چارچوب فکر کن

PMP چیست؟

ایستاده در غبار

وظیفه LOE

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست