تفاوت بین PMBOK و PRINCE2

دسته‌بندی: بازگشت به اصول, مدیریت پروژه

مطمئنم علاقمندان به مدیریت پروژه این سوال را در ذهن دارند که تفاوت بین PMBOK و PRINCE2 چیست. در این نوشته می‌خواهم تفاوت بین این دو را کاملا روشن کنم. اگر بخواهم در یه جمله این اختلاف رو توضیح بدم، باید بگم:

PMBOK یک استاندارد و PRINCE2 یک متدولوژی است.

معمولا کلمات استاندارد، متدولوژی و چارچوب در گفتار غیرتخصصی به جای هم استفاده می‌شوند ولی معنای فنی و دقیق این کلمات چیست؟

PMBOK

PMBOK مخفف Project Management Body of Knowledge و به معنای پیکره‌ی دانشی مدیریت پروژه است. در تعریف آمده است که این مستند مجموعه‌ای از واژه‌شناسی و خطوط راهنمای استاندارد است. این استاندارد توسط انستیتوی مدیریت پروژه (PMI) در آمریکا توسعه داده میشه.

به زبان ساده PMBOK یک استاندارد است و استاندارد یعنی بهروش‌ها (Best Practices) یا بهترین روش‌های انجام کار.

یک استاندارد بر اساس تجربه‌هایی از سراسر جهان ایجاد شده و اگه در شرایط شما اعمال بشه نتایج دلخواه به بار خواهند اومد. اما این به اون معنی نیست که به وجود آمدن نتایج مورد نظر صد در صد گارانتی بشه.

در صفحه اول PMBOK و در قسمت تذکر، می‌بینید که دقیقا به همین مسئله اشاره شده است:

PMI مسئول تضمین عملکرد هیچ تولیدکننده یا فروشنده‌ای به موجب این استاندارد یا راهنما نیست.

PRINCE2

PRINCE2 مخفف PRojects IN Controlled Environments 2 است و توسط آژانس دولتی انگلستان توسعه داده میشه. این مستند به شکل گسترده‌ای در مدیریت پروژه‌های عمومی به کار گرفته میشه.

همانطور که گفتم PRINCE2 یک متدولوژی است. متدولوژی یعنی انجام گام به گام چیزی. این همان چیزی است که PRINCE2 در موردش صحبت میکنه. برای نمونه، این مستند بر خلاف PMBOK گام‌هایی برای اجرای مدیریت پروژه ردیف میکنه. میگه که اول چه کاری را باید انجام بدهید، سپس دومین کار و همینطور تا آخر. هر چند ممکنه در PMBOK هم ببینید که گام‌هایی وجود دارند، اما اونها به ترتیب منظمی قرار نگرفته‌اند.

پس PRINCE2 یک روش مدیریت پروژه مبتنی بر فرایند است.

نتیجه اینکه …

در نهایت باید گفت PRINCE2 و PMBOK بسیار شبیه به هم هستند. میشه اینطور جمع‌بندی کرد که خود مدیریت پروژه یک چارچوب است و همه این استانداردها و متدولوژی‌ها بر مبنای اون هستند.

2 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

در باب اهمیت مدیریت پروژه
در باب اهمیت مدیریت زمان
فهرست