موسسه مدیریت پروژه (PMI) چیست؟

دسته‌بندی: مدیریت پروژه

حتمن اسم موسسه مدیریت پروژه (Project Management Institute) یا به مخفف PMI رو شنیدید. یا حداقل اسم مدرک معروفش Project Management Professional (PMP) به گوشتون خورده. در این نوشته می‌خوایم در مورد این سازمان کمی بیشتر صحبت کنیم و با تاریخچه، ماموریت و فعالیت‌هاش بیشتر آشنا بشیم.

در صورتیکه علاقمند هستید، ویدئوی مربوط به این نوشته رو در کانال یوتیوب گانت ببینید.

PMI یه سازمان تخصصی غیرانتفاعی آمریکاییه که بر روی حوزه‌ی مدیریت پروژه کار میکنه. این سازمان در سال 1348 (بیش از 50 سال پیش) در پنسیلوانیا تاسیس شده و به حدود 3 میلیون نفر متخصص در زمینه مدیریت پروژه خدمات ارائه میکنه. از این تعداد بیش از 600 هزار نفر در 214 کشور عضو این سازمان هستند. انستیتوی مدیریت پروژه (PMI)، 300 شعبه و 10 هزار داوطلب در بیشتر از 80 کشور جهان داره که به اعضای محلی این سازمان خدمات ارائه می‌کنند. خدمات PMI شامل توسعه استانداردها، تحقیق، آموزش، انتشارات، ایجاد فرصت‌های شبکه‌سازی، میزبانی کنفرانس‌ها و سمینارها و ارائه مدرک در حوزه مدیریت پروژه است. این سازمان بیش از 400 نفر کارمند و سالانه چند صد میلیون دلار درآمد داره (برای نمونه، 270 میلیون دلار در سال 2017). البته PMI برای تدوین و بروزرسانی استانداردهای خودش، افراد داوطلب رو هم به کار میگیره.

تاریخچه

در دهه 40 شمسی، مدیریت پروژه شروع شد که در صنایع هوافضا، ساختمانی و دفاعی آمریکا استفاده بشه. به همین دلیل، 5 نفر از چند شرکت مختلف در موسسه فناوری جرجیا دور هم جمع شدند تا این موسسه‌ی غیرانتفاعیِ مدیریت پروژه رو در سال 1348 تاسیس کنند. موسسه در سال 1355 اهدافش رو به این صورت توصیف کرد:

 • پرورش دادنِ شناخت و به رسمیت شناختنِ نیاز به تخصص‌‎گرایی در مدیریت پروژه
 • فراهم کردن محفلی برای تبادل رایگان مشکلات، راهکارها و کاربردهای مدیریت پروژه
 • هماهنگ کردنِ تلاش‌های تحقیقاتی صنعتی و دانشگاهی
 • توسعه دادنِ اصطلاحات و تکنیک‌های مشترک برای بهبود ارتباطات
 • ایجاد کردنِ رابط بین کاربران و تامین‌کنندگانِ سیستم‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری
 • ارائه دادن رهنمودهایی برای آموزش و توسعه شغلی در زمینه مدیریت پروژه

در دهه‌های بعد، تلاش‌هایی انجام شد تا رویه‌ها و رویکردهای مدیریت پروژه استاندارد بشه. در نهایت، PMI در سال 1375 اولین نسخه از استاندارد معروف خودش یعنی «پیکره دانش مدیریت پروژه (PMBOK)» رو به صورت رسمی منتشر کرد.

مدارک حرفه‌ای

اولین مدرک رسمی موسسه مدیریت پروژه (PMI)، همین مدرک معروف PMP بود که در سال 1363 راه‌اندازی شد. پیش از این، نوشته‌ای در بابِ PMP نوشته بودم، در اینجا (لینک) بخوانید. از آن سال تا به حال، این مدرک در کنار مدرک PRINCE2 به مدارک استاندارد این رشته تبدیل شده است. تا اردیبهشت 1399، بیشتر از یک میلیون نفر این مدرک را دریافت کردند. PMI بعدن مدارک دیگه‌ای رو هم معرفی کرد. لیست کل این مدارک و سال راه‌اندازیشون رو ببینید:

 • 1363: Project Management Professional (PMP)
 • 1382: Certified Associate in Project Management (CAPM)
 • 1386: Program Management Professional (PgMP)
 • 1387: PMI Scheduling Professional (PMI-SP)
 • 1387: PMI Risk Management Professional (PMI-RMP)
 • 1390: PMI Agile Certified Practitioner (PMI-ACP)
 • 1393: PMI Professional in Business Analysis (PMI-PBA)
 • 1393: Portfolio Management Professional (PfMP)

برای آشنایی بیشتر با استانداردهای PMI به این نوشته (لینک) بروید.

در آخر اینکه

موسسه مدیریت پروژه (PMI)، استانداردهای زیادی رو به بازار عرضه کرده که معمولن به صورت چند سال یکبار بروزرسانی می‌شوند. در نوشته‌ی دیگه‌ای به بررسی این استانداردها می‌پردازیم.

همونطور که اول گفته شد، این موسسه شعبه‌های زیادی در دنیا داره که نحوه عضویت و مشارکت در رویدادهای این شعبه‌ها هم در جایی دیگه‌ای توضیح داده میشه. فقط اینکه این موسسه در حال حاضر هیچ شعبه‌ای در ایران نداره.

جالبه بدونید که PMI، جایزه‌هایی در زمینه‌ی مدیریت پروژه و در دسته‌های مختلف اعطا میکنه، برای نمونه به متخصصان پروژه، سازمان‌ها، دانشگاهیان، نویسندگان و ارائه‌کنندگان آموزش‌های تخصصی. این جایزه‌ها در طول گردهمایی آمریکای شمالیِ PMI در آبان هر سال داده میشه.

آدرس وبسایت این موسسه https://www.pmi.org است. اگه نیستید، عضو بشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

الزامات نصب شیرپوینت سرور 2016
نصب شیرپوینت و پراجکت سرور 2016
فهرست