وضعیت جهانی PMO در سال 2015

دسته‌بندی: دفتر مدیریت پروژه

شرکت ESI International (لینک) برای چهارمین سال متوالی دست به ارزیابی دفتر مدیریت پروژه در سراسر جهان زد. در این مطالعه به بررسی موارد زیر پرداخته شد:

  • کارکرد PMO
  • نقش راهبردی PMO در شرکت
  • سطح بلوغ و ارزش PMO برای کل کسب و کار
  • نقشی که رویکرد چابک در PMO بازی میکنه
  • درگیر بودن PMO در آموزش افراد حوزه‌ی مدیریت پروژه

pmo-state

یافته‌های کلیدی در «گزارش وضعیت جهانی PMO در سال 2015» این موارد هستند:

راهبردی‌تر و بالغ‌تر: هرچند تعداد PMOها ثابت مانده ولی سطح بلوغ دفترهای مدیریت پروژه در سطح جهان رشد کرده است. با اینکه اولین روزهای این مسیر است ولی شواهدی وجود داره که نشان میده PMOها از اینکه فقط فعالیت‌های کنترلی و پایشی رو انجام بدهند جدا می‌شوند و به جای اون به سمت فراهم کردن حمایت در سطح راهبردی و سبد پروژه‌ها حرکت می‌کنند.

معمای حل نشدنیِ ارزش PMO: با اینکه PMOهای بیشتر و بیشتری به بلوغ همه جانبه رسیده‌اند ولی راه زیادی دارند تا ارزش خودشون رو در شاخص‌های کمی نشان بدهند.

طلوعِ چابک: استفاده از رویکرد چابک در همه حوزه‌ها مخصوصن در سازمان‌های بزرگتر رو به افزایش است، ارزیابی نشان میده که بحران کمبود مهارت در پیاده‌سازی چابک وجود داره. دفتر مدیریت پروژه باید در جهت دریافت آموزش‌های بهتر در مفهوم چابک عمل بکنه و برای تغییر پیش فرض‌های فرهنگی که در مقابله با این مفهوم هستند کار بکنه.

امنیت بودجه: 74% پاسخ‌دهندگان اعتقاد دارند که بودجه دفتر مدیریت پروژه ثابت می‌مونه و یا افزایش پیدا می‌کنه. تا زمانیکه PMO بتونه ارزش خودش رو به روشنی نشان بده، این رویه ادامه پیدا میکنه.

مسیر شغلی PMO: فقط 46% از PMOها یک مسیر شغلی تعیین شده رو به اعضای خودشون ارائه می‌کنند. یعنی بیش از نصف افرادِ درگیر در دفتر مدیریت پروژه نمیدونند که مسیر رشدشون در شرکت چیه.

چالش PMO: از میان پاسخ‌دهندگان 72% معتقدند که دفتر مدیریت پروژه توسط مدیریت عالی به چالش کشیده میشه. سه درگیری اصلی‌ای که PMO ها در شرکت دارند این موارد هستند: ارزش درک شده از تلاش PMO پایین است، بلوغ پروژه در شرکت کم است، پشتیبانی اجرایی از PMO محدود است. مدیریت منابع یکی از بزرگترین چالش‌های پیشِ روی این بخش است و به صورت ویژه کمبود آموزش و نیروی کارآزموده در پروژه‌های چابک مشکل‌زاست.

با وجود افزایش جهانی بلوغ PMOها، آنها برای اثبات ارزش خود دست و پا می‌زنند. این ارزیابی ثابت کرد که رابطه تنگاتنگی بین «اندازه‌گیری اثربخشی PMO» و «همترازی پروژه‌ها با اهداف راهبردی» وجود داره. برای همین شرکت‌ها تلاش می‌کنند که شاخص‌هایی برای اندازه‌گیری اثربخشی PMO خود داشته باشند. یعنی شرکت‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که آنچه برای PMO خوب است برای پروژه هم خوب است و برعکس.

اگر نتایج مبسوط این مطالعه رو می‌خواهید، به خلاصه مدیریتی و گزارش کامل آن (لینک) مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

رادیاتور اطلاعات
مدیران و پیاده‌سازی سیستم مدیریت پروژه
فهرست