رادیاتور اطلاعات

دسته‌بندی: پیاده سازی, دفتر مدیریت پروژه

   در این نوشته کوتاه می‌پردازیم به یک واژه که جای خودش رو در ادبیات مهندسی صنایع باز کرده است.

   رادیاتور اطلاعات یک واژه عمومی برای هرجور نمایش دست‌نویس، کشیده شده، پرینت شده یا الکترونیک است. تیم کاری اونها رو در یک محل به شدت قابل رویت قرار میده تا همه‌ی اعضای تیم بتونند اونها رو ببینند. این چیزها آخرین اطلاعات رو در یک نگاه نشون میدهند. واژه‌ی رادیاتور اطلاعات از سیستم تولید تویوتا در دهه 1980 نشات میگیره، جایی که به اون کنترل‌های بصری هم می‌گفتند. رادیاتورها ابزارهایی برای انتقال این دو پیام هستند:

  1. تیم چیزی برای پنهان کردن از بقیه نداره.
  2. تیم چیزی برای پنهان کردن از خودش نداره.

   تحقیقاتی نشان میده که استفاده از رادیاتورها همونقدر که برای تیم مهم و کاربردیه، برای بازدیدکنندگان و رهگذران از بخش شما هم مهمه. به علاوه اینکه ممکن است باعث پرورش انگیزه، هیجان و پیوستگی تیم بشوند.

   در مدیریت پروژه، چرخه عمر و رویکردهای توسعه مسیر کار بر اساس مدل آبشاری است. میدونید که پمباک (PMBOK) با همین رویکرد نوشته شده است. این استاندارد حاوی گروه فرایند پایش و کنترل است که شامل فرایندهای کنترل برای همه‌ی حوزه‌های دانشی است. خروجی بیشتر فرایندهای کنترلی «بروزرسانی مستندات پروژه» است. این بروزرسانی‌ها داده‌هایی برای گزارشدهی و پایش در خود دارند. پس این اطلاعات می‌تونند به عنوان رادیاتور به چرخش در بیایند تا همه ذینفعان از اونها مطلع بشوند. در واقع این موارد باید در اختیار همه‌ی تیم باشد و نه اینکه در پوشه‌ای در کامپیوتر مدیر پروژه نگهداری بشوند. از طرف دیگر در صورتیکه وظیفه‌ای در پروژه خود دارید که مورد نیاز یا وابسته به یک پروژه یا بخش دیگر شرکت است می‌تونید یک رادیاتور بزرگتر داشته باشید و کارهای همه بخش‌ها را در یک محل جمع کنید.

    پس اگه چیزی برای قایم کردن ندارید، همه اطلاعات پروژه مثل تعداد وظایف انجام شده، وضعیت ریسک‌ها، میزان پیشرفت، ساختار شکست کار، گزارش‌های وضعیت و شاخص‌های ارزش کسب شده رو رادیاتور کنید تا در کل تیم بچرخه. اگه از پراجکت سرور استفاده می‌کنید، سایت پروژه همون محل ایده‌آل برای رادیاتورهای اطلاعاتِ داخل تیمی شماست. به شکل واقعی و با آخرین اطلاعات پروژه راه‌اندازیش کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

گارتنر و چهارگوش جادویی
وضعیت جهانی PMO در سال 2015
فهرست