وظیفه LOE

دسته‌بندی: مایکروسافت پراجکت, مدیریت پروژه

در اینجا می‌خواهم در مورد یک قابلیت کمتر شناخته شده‌ی نرم‌افزار پراجکت (MSP) صحبت کنم. این قابلیت به شما اجازه میده تا یک وظیفه سطح تلاش یا وظیفه Level of Effort ایجاد کنید. وظیفه‌های Level of Effort که از این به بعد به صورت خلاصه LOE صداشون میکنم، نشون‌دهنده‌ی کارهای ادامه‌دار و از نوع پشتیبانی هستند که معمولن خروجی خاصی هم ندارند. برای نمونه فرض کنید مدیر پروژه برای انجام کارهای مدیریتی در طول پروژه نیاز به گذاشتن زمان بر روی پیشبرد کارهای مربوط به نقش خودش داره. برای دیدن این فعالیت در پروژه به سادگی میتونید یک وظیفه که طولش به اندازه کل پروژه است ایجاد کنید. البته وقتی مدت زمان کل پروژه کم و زیاد بشه، مجبورید طول این وظیفه رو هم اصلاح کنید.

راه بهتر برای ساختن همچین نوع کاری که وابسته به طول یک فاز یا کل پروژه است، ایجاد وظیفه‌ایه که مدت آن وابسته به شروع و پایان وظیفه‌های دیگه باشه. به همچین کاری وظیفه LOE یا وظیفه نَنو (Hammock) می‌گویند. نَنو همون تخت‌هایی است که از دو سر به جایی وصل میشه و از دو طرف تکون می‌خوره. به این دلیل اسم ننو رو در نظر گرفته‌ن که طول این وظیفه‌ها به صورت متناوب در حال تغییره :)

وظیفه LOE در نرم‌افزار پراجکت می‌تواند با استفاده از امکان Paste Link ایجاد بشه تا تاریخ شروع و پایان وظیفه مورد نظر ما با وظیفه‌های دیگه لینک بشه. وقتی این اتفاق بیوفته، با تغییر تاریخ وظیفه‌های پروژه، مدت زمان وظیفه LOE ما هم تغییر میکنه.

بگذارید با یه مثال ادامه بدیم. فرض کنید یک فعالیت مدیریتی داریم که می‌خواهیم مدت زمانی به اندازه کل پروژه داشته باشه. در ابتدای کار این وظیفه یک روز داره و در پایان زمانبندی ما ایجاد شده.

روی شروع اولین وظیفه رایت کلیک کنید و گزینه Copy Cell را بزنید.

حالا روی شروع وظیفه LOE رایت کلیک کنید و گزینه Paste Special را بزنید. از پنجره باز شده، گزینه Paste Link را انتخاب و OK کنید.

پایان آخرین وظیفه را هم به همین شکل بر روی پایان وظیفه LOE خودتون پیست کنید.
حالا وظیفه شما به صورت یک LOE عمل میکنه و با تغییر زمان وظیفه‌ها طولش تغییر میکنه. نیازی به هیچ کار دستی‌ای هم نیست.

و اما چند نکته مهم در مورد این نوع وظیفه‌ها:

  • برای این نوع وظیفه‌ها هیچ محدودیت خاصی (Constraint) تنظیم نکنید.
  • نوع وظیفه باید Fixed Units باشه.
  • وظیفه نباید Effort Driven باشه

توجه کنید که هیچ راهی برای پیدا کردن وظیفه‌های LOE در زمانبندی نیست. برای اینکه بتونید این وظیفه‌ها رو بعدن پیدا کنید، می‌تونید با ایجاد فیلد سفارشی، این وظیفه‌ها رو مشخص کنید تا در موقع لزوم بتونید اونها رو فیلتر کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

۱۰ تله در تصمیم‌گیری
پراجکت ۲۰۱۹: چیزهای جدید
فهرست