مایکروسافت ایگنایت 2015 و خبرهایی از پراجکت سرور 2016

دسته‌بندی: پراجکت سرور, شیرپوینت

چند وقتیست که ننوشته‌ام، از این بابت خرسند نیستم و امیدوارم مجددن به نوشتنِ نوشته‌های هفتگی ادامه بدم :)

و حالا بشنوید از رویداد تازه برگزار شده‌ی مایکروسافت …

   مایکروسافت ایگنایت (Microsoft Ignite) (لینک) رویدادی است که به صورت سالانه و توسط شرکت مایکروسافت برگزار میشه. این مراسم به صورت حضوری است ولی این امکان وجود داره که همه‌ی ویدئوهای جلسه‌ها رو به صورت آنلاین مشاهده یا دانلود (لینک) کنید. این رویداد سخنران‌های بزرگی از مایکروسافت و دیگر شرکت‌های پیشتاز صنعت IT رو میزبانی میکنه. مخاطبین این سمینار به صورت کلی افراد حرفه‌ای و مدیران IT هستند که به دنبال محتوای به روز در این حوزه هستند. مایکروسافت هدف از این رویداد رو نوآوری، یادگیری و برقرار ارتباط بیان میکنه.

   رویداد امسال به نام Microsoft Ignite 2015 در 5 روز (14 تا 18 اردیبهشت) و در شیکاگو برگزار شد. کنفرانس بزرگی بود و بیش از 23000 نفر در اون شرکت کردند. مخصوصن که امسال ترکیبی از چند رویداد مختلف در این سمینار شکل گرفت و به همین جهت بیش از اندازه بزرگ و پرجمعیت شد. این حجیم شدن به حدی بود که اغلب موارد مربوط به سیستم مدیریت پروژه لا به لای حجم بالای موضوعات گم شده‌اند. هزینه‌ی شرکت در همه جلسه‌ها و سالن همایش 2220 دلار آمریکا بود. البته برای دانشجویان و دانشگاهیان هم تخفیف بیشتر از 50% در نظر گرفته بودند. از اسپانسرهای این رویداد میشه از HP، سیسکو، Dell و فوجیتسو نام برد.

   رویداد امسال در واقع جشن معرفی شیرپوینت و پراجکت سرور 2016 هم بود. موارد گفته شده از بهبودها در شیرپوینت و پراجکت نشون میده که چیز زیادی به این سیستم‌ها اضافه نشده است. بگذارید به چند بهبودی که در پراجکت سرور 2016 صورت گرفته و اعلام شده اشاره کنم:

1. مدیریت تخصیص‌های منابع: این قابلیت که مدت‌هاست در انتظارش هستیم به پراجکت سرور اضافه شده تا درخواست، بازبینی و تایید تخصیص منابع در داخل سیستم انجام بشه. به این وسیله بکارگیری و اضافه بار منابع کنترل و اداره میشه و نیاز معمول سازمان‌ها با این ویژگی مرتفع خواهد شد.

2. عدم وجود پایگاه داده پراجکت سرور: در نسخه 2010 به ازای هر سایت PWA چهار پایگاه داده وجود داشت. در نسخه 2013 این تعداد به یک رسید و حالا قرار است هیچ پایگاه داده مستقلی برای پراجکت سرور 2016 وجود نداشته باشه. اطلاعات در دیتابیس محتوای (Content Database) شیرپوینت ذخیره می‌شوند.

3. بهبود OData: محدودیت‌های این فناوری کمتر شده است. امکان گزارشگیری از اطلاعات روی خط زمان (timephased) به وجود آمده و عملکرد تا 10 برابر بهبود پیدا کرده است. در نوشته‌ی دیگری در مورد OData صحبت خواهم کرد.

4. Power BI: مانور مایکروسافت بر روی این تکنولوژیِ تولیدِ گزارش افزایش پیدا کرده است. دشبوردها و گزارش‌های تعاملی با بهبود این بخش قابل ایجاد هستند. قبلن در مورد فناوری‌های هوش تجاری و Power BI (لینک) صحبت کرده بودم.

5. عدم وجود Project Service Application: این سرویس اپلیکیشن از شیرپوینت حذف شده است و دیگر نیازی به تنظیمات این بخش در پیکربندی سیستم وجود نداره.

   در پرانتز: احتمالاتی وجود داشت که مایکروسافت تقویم شمسی رو به شیرپوینت 2016 اضافه بکنه ولی همچنان خبر تاییدکننده‌ای در این مورد وجود نداره.

   در نهایت مشخصه که در نسخه 2016 پراجکت سرور شاهد یک ورژن متحول شده نخواهیم بود. البته امکان افزایش قابلیت‌ها و بهبودها تا زمان عرضه اصلی محصول وجود داره. مایکروسافت در حال تلاش زیادی است تا نرم‌افزارهای خودش رو سریع، تعاملی، پایدار و کاملن یکپارچه کنه که همین نگرش به سادگی در پیاده‌سازی و افزایش پذیرش کاربران در زمینه پراجکت سرور کمک میکنه. در نقطه مقابل با اینکه مایکروسافت تمرکز زیادی بر روی موبایلی نمودن نرم‌افزارهاش گذاشته ولی این موج هنوز به پراجکت سرور نرسیده و نمیشه به خوبی از PWA بر روی موبایل استفاده کرد. در آخر باید بگم که در ظاهر و قابلیت‌های شیرپوینت سرور 2016 و پراجکت سرور 2016 افزایش زیادی وجود نخواهد داشت و بیشترِ تغییرات در معماری و رابط برنامه‌نویسی صورت میگیره. باید گفت بعد از نسخه 2010 پراجکت سرور، مایکروسافت نسخه بزرگی عرضه نکرده است و گویا این روند شامل 2016 هم میشه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دسته‌بندی زمان‌های کاری
گزارش بررسی مهارت‌های مدیر پروژه 2015
فهرست