دسته‌بندی زمان‌های کاری

دسته‌بندی: پراجکت سرور, پیاده سازی, مدیریت پروژه سازمانی

   افراد مهمترین دارایی یک شرکت هستند. اونها هستند که ایده‌های رو می‌سازند، کارها رو انجام می‌دهند و اهداف رو به واقعیت تبدیل می‌کنند. آدم‌ها سوخت شرکت هستند و این مهمه که در چه مسیری مصرف بشوند. یکی از مهمترین وظیفه‌های مدیریت شرکت اینه که ستاد بهینه‌سازی مصرف سوخت تشکیل بدهد و بدونه که سرمایه‌های انسانیش داره در کجا و چطور مصرف می‌شوند. حالا نقش PMO که متولی پروژه‌های شرکت است چیست؟ دفتر مدیریت پروژه به عنوان بزرگترین مصرف‌کننده منابع میتونه توسط ابزارش (به عنوان نمونه پراجکت سرور) به مدیریت کمک بکنه تا زمان‌های صرف شده افراد رهگیری و گزارش بشه.

   قبلن ایده‌هایی داده بودم که چطور افراد رو به سمت دادن اطلاعات زمانی از کارهاشون دعوت کنید (لینک). همچنین در مورد روش رهگیری زمان‌های غیرپروژه‌ای در پراجکت سرور صحبت کرده بودیم (لینک). در این نوشته می‌خواهم لیستی از کارهایی که افراد در شرکت انجام می‌دهند رو توسعه بدهم. دسته‌بندی باید به شکلی باشه که همه امور روزانه افراد را در بر بگیره و در عین حال آیتم‌ها با هم همپوشانی نداشته باشند. دسته‌های پیشنهادی من به ین شکل است:

1. برنامه‌ها، طرح‌ها و پروژه‌ها: کارهایی که در قالب پروژه و در راستای ایجاد یا بهبود فرایندها، محصول‌ها و خدمت‌ها انجام میشه.

2. حرکت‌های استراتژیک: این وظیفه‌ها برای به ثمر رسیدن هدف‌های بلند مدت بسیار مهم هستند و شرکت رو جلو می‌برند.

3. کارهای عملیاتی: این امور برای فعال ماندن کسب و کار باید انجام شوند.

4. ایده‌سازی: ایده‌هایی که مطرح و پردازش می‌شوند و این شانس رو پیدا می‌کنند که اجرایی بشوند.

5. پشتیانی و مشاوره: کارهایی که جهت حمایت یا هدایت افراد یا فرایندها انجام می‌شود.

6. کارهای اجباری: امور بیمه‌ای، حقوقی و قراردادی

7. کارهای اورژانسی: اموری که بدون برنامه در لیست قرار می‌گیرند.

8. جلسه عمومی: نشست‌هایی که جهت هماهنگی و/یا آموزش برگزار میشه.

9. زمان شخصی: چک کردن ایمیل، استراحت، خوردن ناهار و …

 working_time

در ادامه به این نکته‌ها توجه کنید:

1. شماره 1 همان مجموعه‌ی زمان‌های پروژه‌ای است که توسط نرم‌افزار پراجکت (MSP) و قابلیت مدیریت وظیفه پراجکت سرور برنامه‌ریزی و پیگیری میشه. بقیه آیتم‌ها در مجموعه‌ی زمان‌های کاری غیرپروژه‌ای هستند و توسط قابلیت تایم‌شیت پراجکت سرور قابل رهگیری هستند.

2. در مورد زمان‌های غیرکاری پیشنهاد نمی‌کنم هیچگونه ثبتی انجام بشه. وقتی فردی در دسترس نیست اهمیتی ندارد که به چه دلیل نیست. البته اگر نیاز به جداسازی نوع مرخصی یا غیبت دارید می‌تونید این موارد رو در مجموعه جدید قرار بدهید.

3. چیزی به اسم «ماموریت» نمیتونه برای خودش یک دسته  رو تشکیل بده. در نظر داشته باشید که ماهیت وظیفه (آیتم‌های آمده در لیست) اهمیت داره و نه اینکه فرد آن را به صورت حضوری یا ریموت تکمیل کند. در نتیجه اینکه کار در محل شرکت انجام بشه و یا فرد مجبور باشه برای انجام آن به مسافرت داخلی / خارجی بره، نیاز به رهگیری نداره.

   البته این لیست عمومی است و بسته به صنعت و شرکت شما می‌تونه متفاوت‌تر و کاملتر بشه. این موارد می‌توانند خطوط تایم‌شیت شرکت شما را شکل بدهند. هدف نوشته این بود که جایی برای شروع توسعه لیست خودتون داشته باشید.

1 دیدگاه. همین الان خارج شوید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

زمان غیرپروژه‌ای در پراجکت سرور
مایکروسافت ایگنایت 2015 و خبرهایی از پراجکت سرور 2016
فهرست